Informace pro ty, kteří nás podpořili dražením v aukcích

17.1.2018

Bohužel není v našich možnostech určit u každého draženého předmětu cenu, a to i vzhledem k tomu, že některé předměty pro nás draží rovnou jejich dárci a my je ani nevidíme. Nemůžeme tedy vystavit potvrzení o bezúplatném plnění (potvrzení o darech) pro ty, kteří nás podpořili vydražením věcí v aukcích na internetu. Tímto se všem omlouváme, děkujeme za pochopení a doufáme, že vás to neodradí od další pomoci útulkům.

Přikládáme výňatek z textu Metodických aktualit, které vydává Svaz účetních České republiky.

Dar předmětů určených do dražby za účelem získání dalšího daru

Specifickým, ale relativně častým případem je darování předmětů, které jsou určeny pro získání finančních prostředků jejich dražbou, popř. obdobným způsobem prodeje. Charakteristické zde je, že následný kupující platí za tento předmět často vyšší než tržní cenu s vědomím, že koupí přispívá na dobrý účel, který je mu znám. Jedná se tedy o kombinaci nákupu draženého předmětu a daru (v podobě příplatku mezi hodnotou kupovaného předmětu zaplacenou částkou) na dobrý účel. Poměr hodnoty předmětu a příplatku přitom může být v nejrůznějších mezích – od dražby bezcenných dětských kreseb, kde je hodnota zanedbatelná a jedná se pouze dar kupujícího (dražícího), až po dražby hodnotných věcí, kde významným dárcem je již poskytovatel draženého předmětu a příplatek může být i diskutabilní. Přitom hodnotu příplatku zpravidla nejde objektivně určit. Draženy mohou být i předměty získané úplatně. V tomto případě je nutné opravdu citlivě rozhodnout, kdy se jedná o nákup a prodej zboží s tím, že zisk je (po zdanění) použit na stanovený účel a kdy se jedná o získání darů touto formou. Příplatkem – darem zde nemusí vždy být rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou předmětu, ale je to rozdíl mezi tržní cenou a cenou, kterou byl ochoten zaplatit kupující.

V případě bezúplatného nabytí draženého předmětu je poskytovatel rovněž dárcem a má nárok na potvrzení (smlouvu) ve výši ceny obvyklé předaného předmětu do dražby. Dražitel pak může být chápán jako druhý dárce, nicméně jeho dar není ve výši, kterou vydraží (kterou za předmět zaplatí), ale pouze ve výši příplatku – rozdílu mezi hodnotou předmětu a placenou částkou. Přitom určení ceny obvyklé může být v řadě případů problematické.