Ještě před rokem byl Topinka obyčejný vesnický kocour, který žil venku a moc rád se mazlil s každým, koho potkal. Přílišná důvěra v cizí lidi se mu však málem stala osudnou. Místo pomazlení se jednoho únorového dne dočkal polití toluenem a zapálení.
Topinka žil u domku v Sazené na Kladensku a před nehodou se vlastně jmenoval Mikášek. Majitelka měla psy, kvůli kterým nemohl bydlet uvnitř. Rád každé ráno vyprovázel místní děti na autobusovou zastávku a tam také potkal svůj ošklivý osud. Útočník, který byl zřejmě (tak jako většinu času) pod vlivem drog, ho polil toluenem a následně zapálil. Kocour utekl do sklepa blízkého domku a tam se oheň sám uhasil. Na první pohled situace nevypadala nijak hrozně, postižené byly hlavně uši.
Bylo rozhodnuto o prozatímním přesunutí do péče O.S. Devět životů, které mělo o kocoura pečovat po dobu léčby. Nakonec zde zůstal natrvalo, majitelka se ho vzdala. To, co vypadalo jako několikatýdenní léčba, se protáhlo skoro na rok. Srst na zádech se zpočátku zdála být jen ožehlá – v tu chvíli nikdo netušil, že postupně odumře kůže a na zádech se vytvoří hluboké rány a obrovské strupy. U uší byla špatná prognóza od začátku. Při operaci Topinkovi musely být odstraněny odumřelé části boltců. S troškou černého humoru lze říct, že se z Topinky stala skotská klapouchá kočka. V tuto chvíli je až na posledních pár stroupků v pořádku, naočkovaný, kastrovaný a připravený na odchod do nového domova. Jen záda jsou pořád trochu citlivá na dotek.
Po celou dobu léčby byl čtyřnohý pacient velmi trpělivý a stále se chtěl mazlit, po psychické stránce se zdálo, že neutrpěl žádné následky. Až když procedury spojené s léčbou trvaly několik měsíců, začal být trochu odtažitý. Nyní hledá Topinka někoho, kdo mu dokáže, že život s lidmi může být zase jen o mazlení a že i pro něj přijdou dobré časy. Ideální by pro něj byla domácnost bez dalších koček, nebo s jednou hodnou kočičí kamarádkou.
Ač to nikdo neočekával, dostihl pachatele trest. Kromě toho, že byl policii známý už z minula a byl v době činu v podmínce, se několik měsíců po činu (zřejmě omylem) zapálil úplně stejným způsobem jako to provedl Topinkovi. Skončil v nemocnici s popáleninami II. a III. stupně. Topinkovi to ale měsíce strávené mnohdy bolestivou léčbou bohužel nenahradí.
Napsala: Františka