Kočky a jaro

26.3.2017

Začalo jaro, na které jsme se všichni těšili, svítí slunce a svět je najednou veselejší. Samozřejmě se v domácnostech otevírají okna a domů se pouští hezké počasí. I kočky se z teplých dní radují, ale je na jejich majitelích, aby zároveň zajistili jejich bezpečnost. Otevřené okno je třeba zabezpečit, aby z něj kočka nevyskočila. Ve vyšších patrech hrozí úraz, mnohdy smrtelný, v nižších pak to, že se kočka zaběhne, skočí pod auto apod. Panuje spousta mýtů, od “kočka vždy spadne na všechny čtyři” po “kočka není hloupá a neskočí”. Nevěřte jim, není to pravda. Kočka je lovec, a pokud kolem poletí pták či moucha, skočí, i když to znamená pád z šestého patra. Nelze spoléhat ani na to, že je klidná a v okně lehává už několik let. Může se například leknout hlasitého zvuku nebo jí prostě a jednoduše uklouzne noha.
Na zasíťování oken se specializuje několik firem, ale je možné si síť natáhnout i svépomocí. Jen počítejte s tím, že se na ni kočka může pověsit celou vahou. Důležité je také dát si pozor na větrání ventilačkou. Kočka zde může uvíznout za packu či hlavu a opravdu to není pěkná podívaná. Větrejte tedy pouze když jste doma (ale ne přes noc), případně lze do mezery pořídit ochrannou mřížku, která stojí pár korun, a máte o starost méně.
Prosíme zasíťujte si okna. Následky jsou ošklivé a předejít se jim dá poměrně lehce. Článek napsala naše dobrovolnice Lenka těsně po neúspěšném pokusu najít majitele kočky, kterou našla mrtvou na chodníku po pádu z okna. Na fotce profesionálně pózují kočky z depozita na Klamovce.