Gramatika kočky nezachrání, ale někdy je může pomoct nakrmit

16.2.2016

Všichni víme, že útulek, který umí být vidět, má i lepší šance na získání dárců a nacházení nových domovů pro kočky. Ne vždy platí, že více je lépe, nemusíte psát deset příspěvků na web denně, stačí dávat podstatné informace v rozumných intervalech. Ušetříte čas, který nemáte, a váš příspěvek nezapadne v moři ne tak podstatných sdělení.

Na různých školeních nám tvrdili, že dávat více než jeden příspěvek na sociální sítě (nebo web) denně, je kontraproduktivní. Ideální je dávat asi tři příspěvky týdně. Jenže to platí pro všechny oblasti kromě koček. U koček je zkrátka všechno jinak. Včetně financování a propagace. Dávat informace každý den neuškodí, jen je dobré trošku se zamyslet nad formou a obsahem. Vaši dárci vědí, že chodíte do práce a o opuštěná zvířata se staráte ve zbývajícím čase. I přesto ocení kultivované příspěvky.

Abyste (ne, vážně se to nepíše aby jste) mohli na své příznivce dobře zapůsobit, stačí relativně málo – slušná fotka (lepší dvě pěkné, než 30 v mizerné kvalitě), transparentnost, nekonfliktnost za každých okolností a co nejméně gramatických chyb. Ano, víme, že jste nestudovali češtinu na univerzitě a nemáte za sebou kurz PR pro neziskové organizace. Ale známe nejčastější chyby a víme, jak se jich snadno vyvarovat. Mimochodem, psaní číslovek nás trápí úplně stejně jako vás.
Kolik že té kočce je?
Správně se píše 7letý kocour. Také 3měsíční a ještě jednodušeji je to tříměsíční a sedmiletý. Špatně je 7mi letý, 7miletý, 7-mile-tý apod. Váš spolek je čtyřčlenný, potažmo 4členný. Očkováno bylo kotě v devíti týdnech nebo v 9. týdnu věku. A osobám do 18 let vstup zakázán.
Měkké a tvrdé versus shoda podmětu s přísudkem
Prostě se řiďte tou osobou/zvířetem/podmětem, ke kterému sloveso patří.
TY kočky bylY.
TI kocouři byli.
My ženY jsme bylY.
My všichnI jsme byli.
TA koťata bylA (je to A, ale také umí pozlobit). Tento trik vám pomůže i u vztažných vět, kde si řeknete „tA koťata, kterÁ“, ne které.
Diakritika a emotikony
Proč???!!!! Ne, víc teček, vykřičníků a otazníků vážně v lidech nevzbudí více pozitivních emocí. Některé to spíš odradí. Neplýtvejte, od každého stačí jeden kus, maximálně lze tak nějak nedokončit větu, no znáte to… Diakritiku je dobré používat a nevymlouvat se na hloupost chytrého telefonu. Však on se to naučí! Stejně tak je vážně fajn chovat se hezky k mezerám. Dávejte je za tečky, čárky a další interpunkční znaménka. Nikdy před ně.

V internetové komunikaci někdy dochází k nedorozuměním, protože písmo jaksi nemá tón. „To je vážně super!“ může být radostné zvolání, stejně jako sarkastická poznámka. Někteří to dohánějí emotikony neboli smajlíky ;-). Pokud nechcete působit jako puberťačky nebo psychicky labilní osoby, zkuste s nimi raději šetřit. Na oficiálním webu organizace by správně neměly být vůbec, ale doba se mění.
Tasemnicová souvětí
Už nikdo neví, kde se ten výraz vzal, ale věřte, že když na takové souvětí, ve kterém se rozvíjí i několik příběhů najednou, jako třeba nedávno, i když v něm je celý příběh, jenom nevíme, kde začal a kde skončí, což se někdy stává neúmyslně, protože věci jsou složité, a já osobně dávám přednost jiným krátkým větám, poznáte. Už víte, co tím myslíme? Krátká věta neznamená, že neumíte vytvořit souvětí. I krátká věta může předat mnoho informací. A věřte, že stejně jako vy, ani vaši čtenáři nemají čas prodírat se dlouhými texty. Chtějí se rychle a srozumitelně dozvědět, jaká je situace, a pak vás pár kliknutími v online bankovnictví podpořit. Protože hodní lidé naštěstí existují. Jen mají čím dál méně času.

Napsala: Františka Kernová