Se jmény jako Micinka a Mourek dnes při chlubení se s fotkami svých miláčků na sociálních sítích moc nepochodíte. Teď letí Samové, Maxové, a z klasiky Barunky a Čertíkové. Útulky sahají často po zdrobnělinách lidských jmen, někdo používá speciální kočičí kalendář. Všichni se každopádně shodneme na tom, že jméno je důležité, jeho výběr není jen tak. Proto i depozita, která přijímají kočky jen na krátkou dobu a vědí, že noví majitelé si kočku přejmenují, nepoužívají jen pouhá čísla. Všichni si totiž ke svým svěřencům budují osobní vztah a 48/2014 mnoho emocí nevyjádří.
My v Devíti životech jsme navíc zjistili, že někdy jméno může pomoci najít domov. I na fotce na první pohled nezajímavá černá kočka spíše zaujme, když se jmenuje třeba Půlnoční nebo Kousek Tmy. Další důvod, proč hledat originální jména je ryze praktický. Za rok naší péčí projde mnoho desítek zvířat. A když se budou jména opakovat nebo budou příliš obyčejná, začnou se nám zvířata plést. Zato když někdo napíše, že si od nás před několika lety vzal kočku jménem Tartufo, hned víme, že to je jedna z „brambůrek“ (koťata, která dostala jména podle nářečních názvů brambor).
Kam tedy chodíme na kočičí jména a kde se ta leckdy neobvyklá slova berou? Je několik skupin, do kterých se dají rozřadit: podle místa nálezu kočky, podle okolností, jak se k nám kočka dostala, po původním majiteli, či třeba z našeho seznamu, který si dlouhodobě vytváříme a doplňujeme o zajímavé nápady. Někdy kočce i necháme jméno původní, pokud je na něj zvyklá, nebo necháme nálezce kočku pojmenovat.
Podle místa původu:
Rakvička a Věnečka přišly ze hřbitova, Kuklík a Batolka jsou trvalky ze zahrádkářské kolonie, Bugs, Oswald, Bongo, Bunny z králíkárny, Al Capone, Chiara, Lucky Luciano a Verona nalezení na krabici od pizzy, Ocílka, Fera, Želízko a Acier z firmy vyrábějící produkty z kovu. Avon, Wella, Vichy a Rexona jsou nalezenci od kosmetického salónu. Ani Berta není jméno bez příběhu – našli ji u vlakového nádraží a Berta se říká jednomu typu lokomotivy. Pantíka a Kličku nám nechal nějaký dobrák u vrat. Charles a Diana s matkou Alžbětou byli odchyceni v anglickém resortu.
Podle okolností:
Bref, Deo a Dorant při příjmu vážně moc nevoněli. Některé zraněné kočky pak mají jména podle zranění – Pánvička se zlomenou pánví, Kolínko s kolenem a Gretzkymu musela být amputována nefunkční noha ve tvaru hokejky. Topinku se někdo pokusil upálit, stejně jako prťavou BBQ nalezenou na pokraji ohniště s mrtvými sourozenci. Birdyho k nám nálezci přivezli poté, co se prý vloupal do voliéry a zdecimoval ptačí obyvatele. Nalezení tuláci pak dostávají jména jako Freeman nebo Tramp. Krosíka jsme si vyzvedli na křižovatce. V době vánočních večírků a s blížícím se silvestrem jsme u jezu odchytávali koťata Griotka, Piňa, Colada, Malibu, Becher, Fernet, Johnnie Walker, Frisco a další.
Podle původního majitele:
Kaliopka, Denimka, Kamaše, Nohavička a Pumpka jsou kalhotové kočky, protože jim bývalá majitelka říkala místo koťata „kaťata“. Smutnější případy jsou kočky po zemřelých majitelích, kterým zůstala už právě jen ta jména – Nynynek, Ketty, Lumpík. Vincent a Floyd už k nám se svými jmény také přišli. Pao a Žužu jsou od hospody, kde jim tak říkali, Julka, Míšu a Anušku pojmenovala malá zachránkyně, která je našla na dětském hřišti. Vašík, Toník a Frantík mají také jména od nálezců. Někdy necháme vybírat naše příznivce (Sirus, Šnuptík a Micínek), jindy dočasné pečovatele.
Jména z naší databáze:
Jde o jména, která nám připadala pěkná a někdy se váží i k vzhledu kočky. Hlavně to ale jsou skupiny jmen se stejným tématem, který tak spojuje skupinu koček a pomůže nám zařadit jednotlivce ke zbytku – třeba ke koťatům ze stejného vrhu a jejich mámě – Jan, Ámoska, Komenius a Scholastika nebo Prďolka, Žouželka a Příšerka – nebo skupině koček ze stejného místa, což byl příklad koček ze Mšece: Hermés, Kyklop, Héra, Thálie, Poseidón, Apollón, Athéna a Artemis. Někdy se inspirujeme jídlem – Gouda, Niva a Brie, knížkami – Luisa a Lotka, jindy filmy – Rambo, Conan, Chuck a Norris či Bodie a Doyle a občas i prací – Delete, Escape, Page Down, Tab, Enter a Shift. A někdy nakonec ani nevíme, odkud se jména vzala – například Šmankote, Žjoova, Jejda a Sákryš nebo Ready, Steady, Go!
Podle vzhledu:
Černé kočky si skoro říkají o jména jako Uhlík a Čert. Ale pak dochází fantazie. Po dlouhém přemýšlení tak vznikla halloweenské Trick, Or a Treat a čarodějnické Prue, Piper a Phoebe. Naší péčí prošly kočky černobílé jako staré filmy Mono a Chrome, skořicově zbarvená kočka se třemi zrzavými a jedním mourovatým koťetem získali jména Skořice, Šafrán, Anýz, Kari a Saturejka. Gylfie, Soren, Nyra a Otulissa zíraly jak malé vykulené sovy, a tak dostaly jména po Sovích strážcích. Hroch zase není žádný prcek. A Carrie? Znáte knížky od Stephena Kinga? Trošku jsme se jí zpočátku báli, i když to nakonec byla moc hodná kočka. Kouzelná kulatá koťata, co byla jak malé brambůrky a navíc z malé vesnice, získala jména po bramborách – Bandorka, Bambocha, Erteple, Grumbir, Tartufo, Bandurek.
Tak by se dalo pokračovat hodně dlouho. Každý nový přírůstek si zaslouží to nejlépe padnoucí jméno a to někdy může znamenat i pěkně ohnivou diskuzi mezi členkami naší organizace. Každé jméno musí být odsouhlaseno všemi nebo alespoň většinou. Skoro jako když vybíráte jméno pro dítě :)
Napsala: Františka